NewsNIFCA

NIFCA 2023 GENERAL & INCENTIVE AWARDS

todayNovember 26, 2023 700

Background

 

NIFCA 2023 GENERAL & INCENTIVE AWARDS

PRIME MINISTER’S AWARD FOR BEST ORIGINAL ENTRY

DANCE – S. Neverson Dance Company – And So We Danse                       

THEATRE – Akeem Chandler-Prescod – Suicide Bomber

VISUAL ARTSRyan Alleyne- Bajan Home Essentials

FILM – Shakhouri Thompson – Do the Thang (Music Video)

THE FOUNDER’S TROPHY

MUSIC – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

THE CYNTHIA WILSON NIFCA PRODUCER’S PRIZE

MUSIC – Marlon Legall

 

 

50th ANNIVERSARY OF NIFCA AWARD

DANCE – Multifarious Dance Crew – B.F.A.B (Born from a Boombox)

MUSIC – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

THEATRE – Akeem Chandler-Prescod – Suicide Bomber

CULINARYMs. Melanie Trotman- Sweet Treat Chattel House

VISUAL ARTSRyan Alleyne- Bajan Home Essentials

FILM – Shakhouri Thompson – Do the Thang (Music Video)

LITERARY ARTS – Kenneth Lewis – (5 winning entries)

 

 

 

160TH ANNIVERSARY OF THE BARBADOS LANDSHIP AWARD

 

DANCEHaynesville Youth Club- Revival of Barbados National Birthright (formerly called Celebrating our Heritage)

 

 

BUSINESS ENTREPRENEUR PRIZE

 

THEATRE – Akeem Chandler-Prescod – Suicide Bomber

FILM – Shakhouri Thompson – Do the Thang (Music Video)

DANCE – Dreaming Black Boy Productionz – One More Day

VISUAL ARTS/Craft – Ryan Alleyne – Bajan Home Office Essentials

VISUAL ARTS/Fine Arts – Markley Clarke – Bulkeley

 

ICON AWARDS

DANCE – The Gene Carson Award of Excellence

               Pearls Dance Academy – Culture

 

MUSIC – The James Millington Award of Excellence –

              Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

CULINARY – The Peter Edey Award of Excellence

                     Akil Taylor

 

FILM – The Erskine Callender Award of Excellence –

             Shakhouri Thompson – Do the Thang (Music Video)

 

SCHOLARSHIPS

           PRIME MINISTERS SCHOLARSHIP

           DANCE – Shaunnell Neverson – Unrequited Love/ And So We Danse

          

  The Richild Springer Award of Excellence

   Shaunnell Neverson – Unrequited Love/ And So We Danse

 

           BARBADOS COMMUNITY COLLEGE SCHOLARSHIPS

           DANCE – Kibibi Lee, Haynesville Youth Club

  DANCE – Savion Wilson, Pearls Dance Academy

  DANCE – Calista Bowen, Barbados Dance Centre

  DANCE – Danya Skeete, Barbados Dance Centre

           THEATRE – Nikolai Worrell – The Heat is On

            THEATRE – Natalie Thornhill – The Heat is On

           MUSIC Nikhyl Burnett – In Christ Alone

            VISUAL ARTS – Jasmin Warner – Money, Power, No Respect

            VISUAL ARTS – Jeremiah Nicholls, Alexandra School – Landscape

TVET COUNCIL CHOREOGRAPHY SCHOLARSHIPS

Carolyn Brathwaite – Bajans in Movement

          Sheron Grant – The Box

 

SPONSORED AWARDS

        NTI Award

        VISUAL ARTS – Elena Scantlebury, Queens College – Bajanocracy

        DANCE –  Pearls Dance Academy – Culture

        NTI Award for an Outstanding Artiste with Disability

        VISUAL ARTS – Young Explorers – Paperville Chattel House Village

 

INCENTIVE AWARDS

 

Special Incentive Award for Artistes with Disabilities

VISUAL ARTS – Young Explorers – Paperville Chattel House Village

DANCE – Christopher Gilkes, Gem.in.I Project – Unbroken

 

DANCE

Best Performance by an Individual – Dancin’ Africa – Jada Best – The Journey

Best performance by a Community Group – Bajans in Movement – Time

Best Newcomer to NIFCA Dance – Shaunnell Neverson – Unrequited Love/ And So We Danse

Best Intangible Cultural Heritage (ICH) Performance – Pearls Dance Academy – Culture

Best presentation by a Group – Multifarious Dance Crew – B.F.A.B (Born from a Boombox)

 

MUSIC

 

NIFCA MUSIC ARRANGER’S CHALLENGE WINNERS

  • 1st Place – Marlon Legall Voice Project for the arrangement of Emmerton
  • 2nd Place – Gary Goodridge for his arrangement of Da Cocoa Tea
  • 3rd Place – Mylon Clarke for his arrangement of Da Cocoa Tea

 

NIFCA MUSIC PERFORMER’S CHALLENGE WINNERS

  • Challenge #1 – Keelan Richards 
  • Challenge #2 – Kaylee Allman 
  • Challenge #3 – Daniel Harvey 
  • Challenge #4 – Machaio Carter 

 

Best Presentation – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

Best Performance by a Secondary School – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

Best Performance by a Primary School – The Cyptones – De Conkie Song

 

Best Performance by an Individual Kibibi Greenidge – Feeling Good

 

Most Promising Performance by a Community Group -Haynesville Youth Club – Riddum and Tempo 1

 

Best Newcomer to NIFCA Music St. Luke’s Academy Choir – Climb Every Mountain

 

Best Arrangement – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

Best Spouge Performance – St. Cyprian’s Boys’ Band – 246

Best Performance of Tuk Rhythms – Haynesville Youth Club – Riddum and Tempo 2

 

Best Original Piece – Arlington Daniel – Los Barbados

 

Best Instrumental Performance – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – Tribute to de Doctor

 

Most Entertaining Performance/Performer – Christ Church Foundation School Steel Orchestra – TNT Soca Medley

 

Best Small Ensemble – 15 and less – Haynesville Youth Club

Best Large Ensemble – 16 and over – Christ Church Foundation School Steel Orchestra

 

 

THEATRE

Most Promising Presentation, Drama – Nikolai Worrell & Natalie Thornhill – The Heat is On

 

Most Promising Presentation, Speech – Reynold Weekes Primary – No Longer a Part of this World

 

Most Promising Performance by a Primary School – Aiden Bruce, Milton Lynch Primary – Branded

Most Promising Performance by an Individual – Chalesha Pilgrim, R. Weekes Primary–No Longer a Part of this World

Most promising Newcomer to NIFCA Theatre – Aiden Bruce, Milton Lynch Primary – Branded

NIFCA Theatre Access Award – Nikolai Worrell & Natalie Thornhill – The Heat is On

 

The Ricky ‘Babu’ Parris Challenge Shield – Cyndi Celeste Marshall –Badu

 

CULINARY

Special Participation Award – Maria Holder Nursery School

 

VISUAL ARTS

  • Fine Art

Jadon Jackman –  The Lena I Remember

Kalique Wiltshire – Scourge’s Armour

Chalondra Gilkes – Combermere School, Virus 2020

Dante Parris, Lodge School – Milkshakes

Zuriel St. Juste, Ellerslie – Fruit of the Spirit

Brittany Jordan – Hyacinth

  • Craft

Kristianne Cadogan, Alexandra School – Stuck

Zacharie Cumberbatch, Combermere – Steel Donkey

Alexis Belgrave, Lodge School – Monkey See-Monkey Do

Jamiah Marshall, Daryll Jordan Secondary – Textile Wall Hanging

Adia Miller, Alexandra – Acorn Mushroom

 

  • Photography

ADULT – Training Award I: Kurk Rouse- The Long Goodbye

JUNIOR – The Training Award II: Jasmin Warner –Web

Kota Forde-Cumberbatch – Red Measuring Cups

Lynda Browne-Bristov –  Tube Lines

Kurk Rouse – The Long Goodbye

Tiffany Jordan – Ghost By the Window

 

FILM/VIDEO

Best Entry by a Group (Junior)

Bonnets National Summer Camp – The Loop (Narrative Fiction)

 

Best Entry by a Group (Adult)

Neil Hoyte/Digital Media Film Programme – The Bride (Narrative Fiction)

7 Day Film Challenge

1st – Dreaming Cloud Films- Jomario Goddard – ‘I Stutter’

2nd – Room 2448 – Andrew Thornhill – ‘Not Alone’

3rd – Drewbass Productions – Andrew Yearwood ‘Mr. Director’

 

Music Video      

1st – Shakhouri Thompson – Do the Thang (Music Video)

2nd  – Gabriela Atherley – My Birthday

3rd – Daniel Boyce – Boss feat. Alkaline

Narrative Fiction

1st – Neil Hoyte/Digital Media Film Programme  – The Bride

2nd – Reko Gibson – Knock Knock

3rd – Daniel Boyce – 26

 

Documentary     

1st – Richard Grimes – Roots of Success

2nd – Kota Forde-Cumberbatch – ZEITGEIST! Episode 8

3rd – Melissa Hunte – Kodak

Animation  

1st – Mikul Elcock – ‘Where the Money Goes’

 

LITERARY ARTS

 

Essays 

1stAshley Dyall – Barbados a Journey of…’  

Poetry

1stKenneth Lewis – ‘The Savage Samaritan’    

Short Story

1stTrina Layne – ‘A Reflection of Barbados From 1899’

 

 

CERTIFICATES OF ACHIEVEMENTDANCE

Gentle Steps Arts Academy – Ballroom Babeez – Costume

Barbados Dance Centre – Mother Nature’s Energy – Lighting

Multifarious Dance Crew – B.F.A.B (Born from a Boombox) – Set

Faith Williams – It’s Back – Costume

Pearls Dance Academy – Culture– Original Score

Haynesville Youth Club – Nigbe Gbekekbi – Accompaniment

Written by: Info NCF

Rate it

Previous post


Similar posts



Contact us

The National Cultural Foundation
West Terrace,
St. James, Barbados
246-417-6610